Jólétcsokor

Nincs veszve semmi! Mit (t)egyél, ha nem sikerült tartani a tervezett étrendet?

Nincs veszve semmi! Mit (t)egyél, ha nem sikerült tartani a tervezett étrendet? Pár kiegészítő gondolat és tipp a fogyás lelki és pszichológiai hátterével kapcsolatban.

 

Legyen ez váratlan vendégség, elhúzódó munkanap, a kedvenc gyerekkori sütid, egy meghívás, vagy túletted magad…

Ne hibáztasd magad! Történik ilyesmi! Semmiképp ne add fel!

Arra viszont figyelj, hogy hagyd abba és ne csinálj belőle egész napos evészetet már mindegy alapon!

Egy alkalmat még könnyen tudsz kompenzálni, azzal, hogy a következő napokban tudatosan odafigyelsz a mennyiségekre, visszaveszel kicsit, könnyebb ételeket választasz és megtolod az edzést, több aktivitást tervezel be. Viszont, ha rendszeressé teszed a csaló étkezéseket, megnehezíted a dolgod, mert egyre nehezebb lesz visszaállnod.

Az életmódváltásban óriási szerepet játszik az, hogy mennyire vagy tudatos! Mennyire veszed észre a benned zajló folyamatokat, ezek hatásait a viselkedésedre, étkezési szokásaidra.

Ha megtörténik veled, hogy a tervezettnél jóval többet, vagy nem épp diétás ételt faltál be, akkor vizsgáld meg a helyzetet, az okokat és tanulj belőle. Ha legközelebb hasonló helyzet várható, akkor készülj fel előre.

Az életmódváltás kompromisszumokkal jár! Tény, hogy lesz, amiről le kell mondanod. De ez nem jelenti azt, hogy alkalmanként (születésnap, karácsony, húsvét) ne engedhetnéd meg, hogy egyél a kedvenceidből.

Családi alkalmak, ahol kedvenc ételeid, sütid lesz – pár nappal előtte vegyél kicsit vissza, hogy ne okozzon gondot, hogy megkóstolod. Légy mértékletes! Kóstolj!

A hosszúra nyúlt munkanapokra megoldást jelenthet, hogy mindig tartasz magadnál egészséges alternatívát a sarki pékség “szénhidrát bombái” helyett.

Figyeld meg azokat az élethelyzetek, amik kiváltják belőled az “ennem kell”érzést! Stresszes helyzetek, konfliktus, veszekedés, szeretethiány, magány, fáradtság, esetleg unalom…

Hogy elkerüld az érzelmi evést, figyelj magadra, az érzéseidre! Találd meg az okokat, könnyebb lesz megoldást találnod, változtatni!

Tudatosítsd az okokat, hogy tisztában legyél a valódi helyzeteddel. Így elkerülöd a falásrohamot követő önostorozás-sanyargatás körforgást.

Rossz érzések, szorongás leküzdésére, ahelyett, hogy evésbe menekülsz, vedd a kezedbe az irányítást -változtass.

Ilyenkor igazából másra vagy éhes, valamilyen érzelmi élményre vágysz. Olyasmi hiányzik, amit az étel nem fog pótolni, hiába eszel össze-vissza és tömöd degeszre magad.

Keres megoldást a valódi problémádra!

Ha magányos vagy, hívj fel valakit, ha fáradt vagy, pihenj…

A családi minta: egy helyzetben azért kezdesz enni, mert gyermekkorodban ebben a helyzetben mindig ételt kaptál. Az étel volt a dicséret, a jutalom, ha sikert értél el, vagy a vigasztalás, ha rosszul érezted magad, a motiváció, hogy megtégy valamit. Így az ételt, mint megoldás, összekapcsolódott benned ezzel a helyzettel. Ha felfedezed a rád jellemző mintát, akkor a túlevés helyett megtalálhatod a valódi megoldást!

Győzd le az érzelmi éhségből fakadó (túl)evést, hogy lelkileg is könnyebben tudd megélni az életmódváltást és hamarabb elérd a kitűzött célod!

A következő részben arról lesz szó, hogy miként tudod elkülöníteni az érzelmi és valódi a éhséget.

 

Kassy

 

Már a Twitteren: https://twitter.com/joletcsokor  és az Instagramon: https://www.instagram.com/joletcsokor/ is megtalálsz.

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!