Hogy teheted könnyebbé a diétát, miként kerülheted el a csábulást okozó helyzeteket?

Hogy teheted könnyebbé a diétát, miként kerülheted el a csábulást okozó helyzeteket? Általánosan elkövetett hibák, amik automatikusan ahhoz vezetnek, hogy össze-vissza fogsz enni,  várhatóan nagy részben egészségtelen dolgokat – küszöböld ki ezeket, hogy sikerélményed legyen.

Ha úgy döntöttél, hogy életmódot váltasz, akkor ez járni fog változtatásokkal. Sok esetben lemondással is. A hosszútávú célodat  – hogy egészséges és fitt legyél, előtérbe kell helyezned a rövidtávú, de jóval örömtelibb  megoldásokkal szemben. Lehetséges, hogy nagyon jól érzed magad, ha beültök sütizni és megkóstolsz 3 különböző ízt is, viszont ez egyáltalán nem szolgálja, hogy hosszútávon elérd a kitűzött célt! Készülj fel előre a csábítást jelentő helyzetekre.

Tervezz előre

Amikor éhesek vagyunk, nem hozunk feltétlenül jó döntéseket a bevitt tápanyagok összetételét illetően, sokkal könnyebben elcsábulunk, hogy rögtön valami egészségtelen dologgal csillapítsuk az éhségünket. Ha tudatos vagy, tervezel, akkor ezekre a helyzetekre is lesz egészséges, jó megoldásod.

Hirtelen jött napközbeni éhség érzés

Ha ebben az időpontban nem szoktál enni, se éhes lenni, akkor nagy valószínűség szerint pár falat elegendő lesz arra, hogy megold a problémát, viszont, ha ezt nem tudod azonnal elővenni, akkor nagyon valószínű, hogy jóval nagyobb és egészségtelen adagot fogsz elfogyasztani, mint az valójában szükséges lenne. Érdemes tartanod magadnál valamilyen egészséges apróságot, amivel megoldhatod a problémát (valamilyen gyümölcs, magok). Mivel ezek nem foglalnak nagy helyet, könnyen elférnek a táskádban napközben.

Kerüld az éhséget

Ne éheztesd magad! A diéta nem koplalás! Amikor annyira kiéhezett vagy, hogy már azonnal szükséged van valamire, akkor ez általában egy nagyobb adag egészségtelen táplálék lesz, mint amit akkor választanál, ha nem vagy farkas éhes. Ha beeszel, utólag nem fogod túl jól érezni magad ettől a döntéstől.

Ne menj éhesen boltba, étterembe, vendégségbe!

Bolt – ha úgy mész vásárolni, hogy éhes vagy számos olyan terméket is megveszel, amire valójában nincs is szükséged. Készíts előre listát, tervezd meg a menüt, írd össze, hogy mik azok az alapanyagok, amikre valóban szükséged van és a célodat is szolgálják.

Étterem – egy alkalomra készülve könnyen eshetsz abba a hibába, hogy teljesen kiéhezve érkezel. Így más ételeket és valószínűleg nagyobb mennyiséget fogsz választani, mintha eszel előtte valamennyit, akár egy könnyű salátát, egy gyümölcsöt.

Vendégség – erre a helyzetre is igaz az előző, főleg akkor, ha csak nasikkal készültek és kizárólag chipsszel, aprósütikkel lakhatsz jól.

Pihend ki magad, aludj eleget! A kevés alvás hatására óhatatlanul több étellel fogod kompenzálni a kialakult energiahiányt.

Csökkentsd a stresszt!  Ha stresszes állapotban eszel szintén vezethet falásrohamhoz, túlevéshez. Ahelyett, hogy egy kiadós evéssel vezetnéd le a feszültséget, lélegezz mélyeket, nyugodj le, sétálj, hallgasd meg a kedvenc számod, pár percig foglalkozz valami olyannal, amit érdekesnek találsz, ahelyett, hogy stresszevésbe menekülsz.

Készülj egészséges és számodra finom ételekkel előre, hogy ezt a megfelelő időben csak elő kelljen venned!

Ha nálad van az egészséges kedvencedből, nem fogsz elcsábulni, hogy valami egészségtelent egyél kiéhezve. Ezt magaddal viheted a munkahelyre is dobozban. Ne foglalkozz a kollégák megjegyzéseivel! Egyeltalán nem ciki, hogy egészséges ételt viszel otthonról, a büfében, vagy a közelben található szénhidrátban, sóban-cukorban és olajban gazdag fogások helyett! Te legalább elkerülöd a kajakómát és biztosan jobban fog ízleni, mint a relatív olcsó, de menzaihoz hasonló összeállítású menük.

Nem kell naponta főznöd sem, ha erre nincs időd! Készíts hétvégén egyszerre több adagot, váltogasd az elkészítési módokat, köreteket, ízesítéseket, hogy ne váljon unalmassá, egysíkúvá az étrended. Ezeket akár le is fogyaszthatod, így lehetőséged van a nap elején azt az ételt választani és olyan ízesítéssel, amihez éppen a leginkább kedved van. Ha tudod, hogy vár az az étel, amit szeretsz, akkor könnyebben tudsz figyelni a célodra, nem esel kísértésbe.

Kerüld el az egészségtelen falatokat, a túlevést, az utána következő bűntudatot egy kis tervezéssel, előkészítéssel és érj célhoz mihamarabb! A folytatásban a fogyás lelki és pszichológiai hátteréről, a segítők és a kevésbé támogatókról lesz szó.

Kassy

Címkék: , , , , , , , , , , ,

Már a Twitteren: https://twitter.com/joletcsokor  és az Instagramon: https://www.instagram.com/joletcsokor/ is megtalálsz.

 

 

Tovább a blogra »