Mit tehetsz, ha éppen hosszabb ideje nem mozdul a mérleg nyelve, nem változik a súlyod, megállt a fogyás? Tippek, javaslatok az elmozduláshoz az étkezés terén
Hogyan tovább?
A szervezeted hozzászokott az étrendhez – ezért új módszerekre, változtatásokra lesz szükséged, hogy elmozdulás következzen be.
Vezess be rendszert! A rendszertelenség kivitelezhetetlenné, vagy lassan megvalósíthatóvá teszi a célod.
Tervezd újra a szokott rendszert! Alakítsd az étkezések időpontját, az alkalmak számát, amikor eszel, az adagok méretet. Kis lépésekben haladj, fokozatosan vezess be egy-egy új módszert, ne akarj egyszerre megváltoztatni mindent, mert ezt nem fogod tudni fenntartani. Kísérletezz! Figyeld mikor, melyiktől hogy érzed magad, hogy reagál a szervezeted.
Próbálj ki új recepteket, ahol új ízesítésekkel és fűszerezéssel kísérletezel, ha eddig nem használtad az anyagcseregyorsító fűszereket, akkor vezesd őket. Ételeidbe, italaidba tegyél fahéjat, gyömbért, borsot, chilit.
Igyál többet, de csak cukormentes folyadékot fogyassz, teát, ásványvizet, ha ragaszkodsz a szénsavas kedvenceidhez, válts zéró változatra.
Egyél több zöldséget, levest. A gyümölcsöt egy időre hagyd el teljesen.
A legkiadósabb étkezéseket fogyaszd el a nap aktív időszakában. Este már csak kis mennyiségű, feltöltő jellegű legyen a vacsorád, zöldséget (nyersen salátaként, akár mártogatósként, vagy savanyú káposztát, kovászos uborkát válassz) és mellé zsírszegény fehérjét egyél.
Ha eddig nem tetted meg, hagyd el teljesen a cukrot, minimalizáld zsír, szénhidrát bevitelt. Kerüld a glutént tartalmazó termékeket – figyelem: az egészségesnek titulált magos, teljes kiőrlésű dolgokat is! Ha arra hivatkozol, hogy a rostok, a magok jó zsírjai, akkor egyél több zöldséget a fent felsoroltakból, mellé pedig válassz kiegészítésképp sózatlan mandulát, mogyorót, diót.
Figyelj oda a hőmérsékletre is! Az étel, de még a szoba hőmérséklete is befolyásolja az étvágyad!(Kiegészítő információk:LINK.) Nemcsak az adag fizikai mérete hat jóllakottságodra, sok minden befolyásolhatsz, ami módosítja az elfogyasztott mennyiséget: válassz kisebb tányért, kisebb evőeszközt, egyél bal kézzel, bal kezesként jobban – így lassabban eszel, érzed, ahogy tekintődsz. Figyelj a színekre is magad körül, nem javasolt a konyha falát intenzív színekkel, pl. kékre, pirosra, narancssárgára festeni, ide válassz semlegesebb, visszafogott, de meleg árnyalatú pasztell színt. Igyekezz ülve, minél nyugodtabb, lehetőleg rendezett környezetben, csak az ételre, ízekre, illatokra figyelve enni. Ha másra figyelve, például a tévé előtt eszel, sokkal hamarabb betolod az adagot, anélkül, hogy jóllaktál volna. Az esetek többségében, végül többet eszel, mert nem úgy rágsz, csak nyeled az ételt. Ezekkel az apró trükkökkel több száz kalóriát spórolhatsz meg.
Deficitben kell lenned a fogyáshoz! Semmit ne hagyj ki! Számít az összes apróság: a szósz, amit a húsra teszel, az öntet a salátádon, a tej, tejszín a kávédban, az a pár kocka csoki, pár falat, amivel kóstolóként megkínáltak. Ezek összeadódnak, a nap folyamán akár annyi összejöhet, amivel már többet viszel be, mint szükséges lenne. Figyelj az adagok méretére is. Lehet, hogy a váltás miatt kevesebbet eszel, de ha kalóriadúsabb ételékből, akkor pluszban vagy megint – a magokra gondolok például, relatív kevés az egy, zacskó, de magas tápértékű. Követhetsz neked összeállított, specifikus étrendet, ha ezt valamiért nem akarod, neked kell figyelned minden részletre! Ez az elején több időt vesz igénybe, idővel kitapasztalod és automatikusan tudni fogod.
Ha hosszú ideje monoton diétát követsz, iktass be egy csalóétkezést, válaszd egyik kedvenced, amit az elmúlt időszakban egyáltalán nem fogyasztottál, de nagyon vágysz rá éppen. A kalóriatöbblet lendületet ad a szervezetednek, újraindítja a fogyást és lelkedre is jó hatással lesz.
Kezeld a gyulladásos állapotokat! És itt nem arra gondolok, hogy nyomd el fájdalomcsillapítókkal, krémekkel, hanem fordulj orvoshoz! Kezeld a valódi problémát, ne csak a tüneteket fedd el! Ha fáj a fogad, vagy rendszeresen más gyulladást tapasztalsz, valódi megoldás kell, mert a gyulladások lassítják, néha lehetetlenné teszik a fogyást. Közérzeted is javulni fog, ha nem szenvedsz fájdalmaktól, kiválasztórendszernek is könnyítés, hogyha nem kell folyton fájdalomcsillapítók hatóanyagait is lebontani.
Kísérletezz! Vannak univerzális, mindenkinek működő módszerek, de számos részlet tekintetében igaz, hogy mások javaslatait tekintsd csak irányadó ötletnek, próbáld ki, teszteld egy ideig, hogy kiderüljön miképp hát rád.
Mivel más nem tudja megmondani, hogy neked mi a jó, mi válik be hosszútávon! Ezt neked kell érezni és kikísérletezni, ha úgy érzed a próba után, hogy ez nem a te utad, nem működik, akkor hagyd abba. Válassz helyette mást, próbálj ki új ötletet. (Mások vagyunk, abban hogy kinek mi működik, mit tud megvalósítani könnyen, mi fér bele, ebben számos dolognak van szerepe: kor, nem, anyagcseretípus, életmód, napirend, feladatok, fontos szempontok, egyéni igények és lehetőségek mind befolyásolják ezt.) Tippet lehet adni, de ezt neked kell beillesztened mindennapjaidba, te érzed, hogy mennyire kivitelezhető, tartható számodra. Ez nem csak az étkezésre, de az edzésre is ugyan így igaz.
Az elmozduláshoz mindenképpen változtatásokhoz kell folyamodnod! Csak az kudarc, ha feladod! – az időszakos nehézségek áthidalhatók, ha igazán fontos a vágyad elérése. Lépj ki a komfortzónádból, hogy változtatni tudj és megvalósítsd célod! Szerezz új tapasztalatokat, sok sikert! A harmadik részben következnek az edzésre vonatkozó javaslataim – térj vissza a folytatásért! (1.rész:LINK, 3.rész:LINK)
Kassy
Már a Twitteren: https://twitter.com/joletcsokor és az Instagramon: https://www.instagram.com/joletcsokor/ is megtalálsz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: